Bruksizm — przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia - M-Clinic Poznań

2025-02-24by 6mf9gb0

Bruksizm, czyli nadmierne i mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba osób — szacuje się, że może to być nawet 20% całej populacji. Niestety schorzenie, szczególnie w początkowej fazie jest trudne do zdiagnozowania, dlatego część pacjentów może nie być nawet świadoma tego, że zmaga się z bruksizmem. Konsekwencje nieleczenia tej przypadłości są jednak poważne — od uszkodzenia zębów i przerostu mięśni żwaczy po chroniczny ból głowy i mięśni szczęki. W niniejszym artykule przyjrzymy się przyczynom i objawom bruksizmu, a także omówimy skuteczne metody leczenia tego schorzenia.

Przyczyny i objawy bruksizmu

Charakterystycznym objawem, mogącym wskazywać na bruksizm jest nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami, do których dochodzi najczęściej w nocy. Inne objawy to przewlekłe bóle głowy oraz w okolicy szczęki, a także nadwrażliwość i uszkodzenia zębów. Przy podejrzeniu bruksizmu warto jak najwcześniej skonsultować się z lekarzem, aby wprowadzić odpowiednie leczenie i zapobiec pogłębieniu się przypadłości.

Przyczyny bruksizmu mogą być różne. Wśród najczęstszych wymienia się takie jak:

  • wysoki poziom stresu,
  • nieleczone wady zgryzu (w szczególności zgryz głęboki i tyłozgryz),
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych,
  • niektóre choroby neurologiczne,
  • nieprawidłowo założone plomby, korony lub protezy,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • nałogi (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie leków psychotropowych).

Jakie są konsekwencje nieleczonego bruksizmu?

Nieleczony bruksizm może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, takich jak m.in.:

  • problemy w obrębie jamy ustnej (nadwrażliwość, ścieranie i pękanie zębów, powstawanie stanów zapalnych, krwawienie dziąseł, wypadanie zębów),
  • przerost i bolesność mięśni żwacza, co prowadzi do zmiany kształtu szczęki, która staje się bardziej kwadratowa,
  • przewlekłe bóle głowy i karku,
  • zaburzenia snu, które prowadzą do chronicznego zmęczenia i braku koncentracji.

Metody leczenia bruksizmu

W leczeniu bruksizmu kluczowe jest znalezienie przyczyny występowania schorzenia i jej wyeliminowanie poprzez dobór odpowiedniej metody. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny problemu nocnego zgrzytania zębami stosowane są następujące praktyki:

  • użycie specjalnych nakładek relaksacyjnych na zęby, które chronią szkliwo przed nadmiernym ścieraniem i powodują rozluźnienie mięśni szczęki, szyny są zakładane na noc i wymagają regularnego stosowania,
  • korekta zgryzu poprzez zastosowanie kompleksowego leczenia ortodontycznego,
  • psychoterapia, w przypadku gdy bruksizm ma podłoże psychologiczne (stres, stany lękowe, depresja), warto podjąć leczenie u psychoterapeuty,
  • fizjoterapia stomatologiczna, która obejmuje terapię mięśniową obszaru głowy i szyi, jej celem jest obniżenie napięcia stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żwaczy.

Leczenie bruksizmu w M-CLINIC z wykorzystaniem toksyny botulinowej

W klinice stomatologicznej M-CLINIC działającej w Poznaniu oferujemy nowoczesną metodę leczenia bruksizmu polegającą na ostrzykiwaniu mięśni żwaczy toksyną botulinową, doprowadzając do ich osłabienia i rozluźnienia. Zabieg łagodzi wszelkie bóle mięśniowe, zapobiega pogłębianiu się przypadłości i dodatkowo przyczynia się do poprawy konturu twarzy (w przypadku bruksizmu często występuje charakterystyczna kwadratowa szczęka).

Efekt utrzymuje się zwykle przez około 6 miesięcy. Usługa trwa 15-20 minut i jest przeprowadzana przez doświadczonego lekarza w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Wykorzystanie toksyny botulinowej przynosi niemal natychmiastowy rezultat, wpływając w znacznym stopniu na jakość życia i samopoczucie pacjenta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MClinic

Twój Stomatolog, Dentysta Poznań: Rataje, Malta

Media społecznościowe

Odwiedź profle M-clinic w mediach społecznościowych! Śledź nas na instagramie i facebooku.

Copyright 2024. All rights reserved.

Copyright 2024. All rights reserved.