Leczenie Kanałowe pod Mikroskopem - M-Clinic Poznań

2024-11-24by 6mf9gb0

Leczenie kanałowe, nazywane również leczeniem endodontycznym jest powszechnie stosowane w stomatologii. Celem zabiegu jest uratowanie chorego zęba, który bez zastosowania odpowiedniego leczenia, musiałby zostać poddany ekstrakcji. Endodoncja zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Zabieg endodontyczny składa się z kilku etapów. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym mikroskopu stomatologicznego leczenie może być wykonane kompleksowo w trakcie 1 wizyty i gwarantuje prawie 100% wyleczalność.

Diagnostyka i zdjęcie RTG

Stomatolog wykonuje rentgen lub tomografię komputerową zęba w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i określenia indywidualnego planu leczenia. Na tej podstawie oceniany jest stan zęba oraz liczba i struktura kanałów korzeniowych.

Znieczulenie i założenie koferdamu

Kolejny krok to miejscowe znieczulenie zęba oraz założenie koferdamu. To specjalna guma, która pozwala zachować sterylne warunki, zabezpieczając całą jamę ustną i izolując ząb objęty chorobą.

Pomiar długości kanału

Na tym etapie stomatolog wykorzystuje specjalny przyrząd, którym jest endometr. Dokonanie pomiaru długości każdego kanału pozwala lekarzowi dopasować odpowiednie narzędzia stomatologiczne i metody leczenia.

Usunięcie miazgi z kanałów zębowych, opracowanie i dezynfekcja kanałów

Stomatolog usuwa z komory i kanałów korzeniowych zainfekowaną miazgę zębową, która jest odpowiedzialna za powstały stan zapalny. Następnie kanały zostają dokładnie oczyszczone, opracowane i zdezynfekowane z użyciem specjalnych płynów, które dodatkowo aktywuje się ultradźwiękami. To na tym etapie najbardziej pomocne jest zastosowanie mikroskopu, który pozwala odnaleźć i precyzyjnie oczyścić kanały z chorych lub martwych tkanek, zapobiegając ponownemu zakażeniu.

Wypełnienie kanałów zębowych

Oczyszczone kanały zostają osuszone i szczelnie wypełnione specjalistycznymi biokompatybilnymi materiałami, widocznymi w obrazie rentgenowskim. Ta czynność ma zabezpieczyć wnętrze zęba przed ponownym dostaniem się do środka zanieczyszczeń i bakterii.

Badanie RTG i odbudowa zęba

Ostatnim etapem leczenia kanałowego powinno być wykonanie kontrolnego badania RTG w celu weryfikacji czy wszystkie kanały zostały prawidłowo wypełnione. Po zakończonym leczeniu ząb zostaje odbudowany przy pomocy m.in. wkładu koronowo-korzeniowego, endokorony czy korony protetycznej.

Jakie są korzyści z zastosowania mikroskopu w leczeniu kanałowym?

Mikroskop stomatologiczny pozwala na przeprowadzenie niezwykle precyzyjnego leczenia kanałowego, co oczywiście przekłada się na wysoką skuteczność zabiegu. Urządzenie znacznie powiększa obraz pola zabiegowego, dzięki czemu stomatolog jest w stanie zlokalizować i szczegółowo ocenić stan wszystkich kanałów, a także dostrzec ewentualne pozostałości miazgi wymagające usunięcia, które nie są widoczne gołym okiem. Takie działanie zmniejsza ryzyko nawrotu infekcji. Mikroskop sprawdzi się także podczas leczenia skomplikowanych przypadków, gdy na przykład u pacjenta występują dodatkowe lub zakrzywione kanały korzeniowe. Zastosowanie nowoczesnej technologii minimalizuje ryzyko podrażnienia zęba oraz sąsiednich tkanek poprzez precyzję działania i pełną kontrolę nad stosowanymi narzędziami. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to także znacznie krótsza rekonwalescencja pozabiegowa i zwiększony komfort dla pacjenta. Jesteś z Poznania lub okolic? Zapraszamy do kliniki stomatologicznej M-CLINIC, gdzie wykonujemy leczenie endodontyczne w powiększeniu, pod mikroskopem. Nie czekaj – oddaj się w ręce specjalistów i pozbądź się bólu zęba już po jednej wizycie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MClinic

Twój Stomatolog, Dentysta Poznań: Rataje, Malta

Media społecznościowe

Odwiedź profle M-clinic w mediach społecznościowych! Śledź nas na instagramie i facebooku.

Copyright 2024. All rights reserved.

Copyright 2024. All rights reserved.