Protetyka

To dział stomatologii poświęcony rekonstrukcji uzębienia, odtworzeniu warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich znacznym zniszczeniu

Jak możemy
Uzupełnić Twój uśmiech

Pacjentom proponujemy, w zależności od potrzeb i możliwości, uzupełnienia stałe lub ruchome.
Ruchome uzupełnienia to protezy zębowe. Są one wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej. Stosujemy je w przypadku braku kilku zębów lub całkowitego bezzębia. Wykonywane są ze stopów metali i tworzyw sztucznych. Odpowiednia proteza przywraca szczęce jej pełną funkcjonalność, a twarzy jej naturalny wygląd.. Pacjenci mogą cieszyć się pełnym uśmiechem i bezpiecznie spożywać posiłki.

Stałe uzupełnienia protetyczne to licówki, korony, mosty. Wykonujemy je z porcelany na podbudowie metalowej lub z pełnej ceramiki (bardziej estetyczne). Noszone są przez pacjenta stale. Nie da się ich wyjąć z jamy ustnej.

Licówki to cienkie porcelanowe nakładki, które przykleja się na przednie powierzchnie zębów. Stosujemy je w celu poprawy estetyki uzębienia oraz niwelowania niewielkich nierówności zgryzu.

Korona – to nakładka w kształcie zęba, którą przykleja się na odpowiednio przygotowany (oszlifowany) ząb lub implant. Stosujemy je, jeżeli ząb jest bardzo zniszczony lub osłabiony po urazie lub leczeniu endodontycznym. Korona protetyczna pozwala na odbudowanie zęba, jednocześnie go wzmacniając.

Mosty porcelanowe to uzupełnienie protetyczne składające się z koron osadzonych na oszlifowane zęby pacjenta (filary) oraz przęsła – połączenia między koronami, które odtwarza brakujący ząb. Most wygląda jak kilka połączonych ze sobą koron.
Mosty wykonywane są u pacjentów, którzy stracili jeden lub kilka zębów, pod warunkiem zachowania zębów sąsiednich ( filarów). Często wykonujemy je w przypadku, gdy nie ma możliwości założenia implantów. Cementowane są na stałe. Dzięki temu zapewniają większą wygodę użytkowania niż protezy ruchome.
Niekiedy stosujemy prace kombinowane. Są to protezy ruchome, połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków lub koron teleskopowych.